Siła czy technika? Droga do Muscle Upa.

Ta prosta siłowniana reguła sprawdza się nierzadko ale potrafi prowadzić do kontuzji.

Siła jest królową cech motorycznych. Jest odpowiedzialna za przyrosty masy mięśniowej, bo im większa siła tym większe obciążenia, które stymulują wzrost włókien mięśniowych. Jest odpowiedzialna za szybkość. Jest podstawą w makrocyklu procesu treningowego dla sprinterów. Jest też podstawą i bazą w treningu ciężarowców. Jest najważniejsza w treningu stabilności. Zatem dzięki sile, możemy uniknąć kontuzji.

Ale ale. Aby przygotować organizm do bezpiecznej pracy, wzmocnić stawy, zadbać o odpowiednie odżywienie i regenerację tkanek, należy odpowiednio programować trening siły. Po kolei. Powoli i krok po kroku. Jest to długa przygoda ale tutaj nie ma drogi na skróty. Jeśli przyśpieszymy, a wzrost naszej siły przysłoni nam widok długofalowego rozwoju, to możemy przeciążyć nasz układ kostno-stawowy, prowadząc do przewlekłych kontuzji. Niestety borykają się z tym wszyscy, także ćwiczący kalistenikę. Trzeba trenować mądrze, sysytematycznie i nie pędzić na oślep. To najprostsza zasada.

Prawdziwa #siła techniki się nie boi.

W tym cały sęk. Kształtując siłę, której budowanie daje nam ogromną satysfakcją (bo kogo nie cieszą kolejne rekordy w wyciskanie na ławce?) często zapominamy o prawidłowej technice ćwiczeń. Zaczynając trening powinniśmy najpierw ugruntować podstawowe wzorce ruchowe. Te wzorce w nasz treningu to:

  • ugranie ramion w podporze (pompki)
  • wznos ramion
  • zwisy i wiele innych

Jeśli nieuważnie lub celowo przeskoczycie ten etap, to prędzej czy później zapukacie do drzwi fizjoterapeuty.

Mam już podstawy. Chcę robić Muscleupy!

Pewnie! Dlaczego nie. Jeśli twoje ciało jest już gotowe – jesteś na poziomie średniozaawansywonym w Kalistenice spokojnie możesz, a nawet powinieneś myśleć o tym mitycznym i efektownym ćwiczeniu jakim jest MUSCLE UP.

Jakie mięśnie pracują przy muscleupach?

To ćwiczenie rozwija całą masę partii mięśniowych. Pracują głównie górne części ciała. Od mm. najszerszych grzbietu, przez piersiowy wielki, mm. czworoboczne, triceps, biceps, przedramię i oczywiście mm. brzucha i to nie tylko pokazany na grafice poniżej m.prosty.

fot: https://www.ammfitness.co.uk/information-advice/muscle-ups

To ćwiczenie, które łączy dwa rodzaje ruchu: PULL + PUSH w jednym. Ta technika pozwoli Ci wykorzystać dobro jakim są drążki w parku obok twojego domu. Muscleupy kształtują nie tylko siłę, ale również szybkość. Technika jak już mówiliśmy, jest konieczna na pierwszych etapach treningu.

O tym ćwiczeniu chciałoby pisać się jeszcze dużo ale do dokładnej charakterystki wrócę kiedy indziej. Jeśli jesteście już na dobrej drodze lub nawet macie już sukcesy w tym ćwiczeniu to przygotowaliśmy dla was coś extra.

4 tygodniowy Plan na siłę pod kątem właśnie Muscleupa. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym produkcie przeczytaj ten artykuł na blogu.

plan treningowy w PDF

A jeśli chcesz przejść do zakupu zapraszamy do naszego SKLEPU.