Audycja w Radiu Czwórka: trening pod sporty wodne

Sporty wodne. Najpopularniejsze z nich to Windsurfing, Kitesurfing, Wakeboard oraz Surfing. Niekoniecznie w takiej kolejności. Ale nie o to dziś chodzi.

Aby uprawiać, któryś z tych sportów potrzebne jest odpowiednie przygotowanie fizyczne. Oczywiście wielu surferów i surferek na całym świecie doszło do wysokiego poziomu całkiem naturalnie. Po prostu pływając godzinami na surfingu. Ale mieli to szczęście urodzić się i wychować na innej szerokości geograficznej.

W Polsce najlepsze warunki mamy do Windsurfingu a konkretniej do klas takich jak: Slalom, Formuła oraz olimpijski Foil (kiedyś był to RSX). To samo tyczy się Kitesurfingu. Surfing u nas wciąż raczkuje ale winić możemy tylko warunki geograficzne. Morze Bałtyckie daje nam możliwość pływania ale jako mały akwen nie generuje dużych, rozpędzonych fal. Trzeba brać co jest i pływać kiedy się tylko da. Nie jest to zatem najprostsze wychować mistrza surfingu w Polsce. Co innego w windsurfingu gdzie mamy mistrzów olimpijskich.

Wracając do meritum sprawy. Najważniejsze w każdym z tych sportów jest przygotowanie fizyczne. Im wyższe tym nasze wyczyny na desce będą przypominać zaawansowanych surferów. Lub po prostu będzie nam łatwiej dojść do wysokiego poziomu w wybranym surf-sporcie.

Jakie ćwiczenia należy wykonać? Co łączy te dyscypliny? Kiedy i jak trenować? Na te i inne pytania odpowiadam w audycji Czwarty Bieg, Czwórka Polskie Radio z redaktorem Piotrem Galusem.

Posłuchaj, najlepiej w drodze na spot:)

https://www.polskieradio.pl/10/2773/Artykul/3010943,4-Bieg-29072022-1605

https://www.polskieradio.pl/10/2773/Artykul/3010943,4-Bieg-29072022-1605

Ciekawi? W takim razie już teraz zapraszam Cię, do zainteresowania się moim nowym dziełem: GOTOWY NA DESKĘ – program treningowy dla surferów, windsurferów oraz kitesurferów.

Program będzie dostępny już niedługo na naszej platformie do sportowych kursów online.

ALOHA 🏝