SPLITBOARDING na czym polega i dlaczego stał się tak bardzo popularny?

Z czym to się je?

Splitboarding z rok na rok zyskuje na popularności w Polsce oraz na całym świecie. Jest to jedna z aktywności sportowych, którym pandemia o dziwo pomogła. Zamknięte stoki oraz zakaz imprez grupowych daje tej dyscyplinie duże pole do popisu. I nie dziwne to po po prostu świetna zajawka!

Definicja Splitboardingu

Ale po kolei. Splitboarding czyli specjalna deska snowboardowa, którJe konstrukcja pozwala na używanie jej niczym nart biegowych w połączeniu z rakietami do podchodzenia pod górę. A po złożeniu zjeżdzasz na normalej desce snowbaordowej. Splitboarding podobie jak Skitury polega na podejściu na wybrany szczyt górski oraz swobodnym zjeździe na dół. Swobodnym bo często Splitboard łączy się z freeridingiem czyli jazdą w puchu poza trasami. Czyli to co Tygryski lubią najbardziej! 

Ale czy jest to sport dla każdego?

TAK. Podejść może każdy. Technika podchodzenia jest banalnie prosta. Wystarczy pół godziny szkolenia i możecie zacząć wędrówkę. Obsługa sprzętu także jest łatwa a trasę zjazdową wybierasz sam. Już od dawna w Europie wiele stoków a raczej poboczy tras przystosowanych jest także dla podchodzących skiturowców/splitbordzistów a trasa potrafi być łatwa i przyjemna.

Oczywiście wciąż swoje na szlaku trzeba zostawić bo to nie jest wejście na 4 piętro. No chyba, że wybieracie się na górkę szczęśliwicką. Ale chociażby jadąc w Beskidy podejście na Małe Skrzyczne zajmie nam 1,5-2  godziny. 

Jaki sprzęt potrzebuję?

Sprzęt do Splitboardingu to:

Specjalna deska – jest to deska hybrydowa. Pozwala na podchodzenie oraz zjazd. Konstrukcja pozwala na rozłożenie jej do podejścia w formę ala nart oraz ponownego łatwego złożenia do stanu pierwotnego.

Wiązania – mogą służyć do normalnego zjazdu a po przestawieniu do podejścia. Pod płyta główną wiązania posiadają specjalny “obcas” który pozwala na podejście nawet pod stromy stok.

Buty – tu możemy z powodzeniem wykorzystać standardowe buty snowboardowe. Lepsze będą buty twarde do zjazdu ale znowu do podejść te miękkie będą trochę wygodniejsze.

Kijki teleskopowe – podobne do kijków trekkingowych służą do podejścia i odpychania podczas płaskich przejść. Kijki muszą być składane aby można było je przymocować do plecaka podczas zjazdu i nie stanowiły zagrożenia.

Tak po krótce wygląda sprzęt niezbędny do uprawiania splitboardingu. Do pełnego zestawu nieodłącznym elementem jest także specjalna odzież oraz akcesoria jak chociażby plecak, kask, gogle etc. Ale baza to sprzęt. O odzieży i reszcie sprzętu napiszę innym razem.

Jeśli chcielibyście wejść w świat splitboardingu a co za tym idzie wejść na sam szczyt to organizujemy dla was 3 dniowy wyjazd szkoleniowy w Tatry. Termin to 20 stycznia. Zabieramy 9 osób na szkolenie splitboardowe. Szczegóły znajdziecie tutaj:

https://ghetto-workout.com/produkty/campy/