Kalistenika – trening gladiatorów i komandosów

Trening z ciężarem własnego ciała (kalistenika) jest kolejną aktywnością fizyczną, która staje się w obecnych czasach coraz bardziej popularna w środowisku osób trenujących. Cechą charakterystyczną dla kalisteniki jest jej wszechstronność – może być klasyfikowany jako aktywność ukierunkowana na trening z ciężarem własnego ciała oraz jako uzupełnienie treningu np. pod sztuki walki. 

Warszawa, 31.05.2020, Nagranie programu Pytanie na sniadanie PnS Telewizji Polskiej TVP2, Fot.: Forumgwiazd/Forum

Jednakże początki treningu z ciężarem własnego ciała była stosowana już przez starożytnych Greków i Rzymian. W tamtych czasach nie było „wymyślnego sprzętu z siłowni”, nie było sprzętu fitness. By „wzmocnić” swoje ciało starożytni gladiatorzy wykorzystywali właśnie trening z ciężarem własnego ciała. Nie wiem jak Wy, ale ja gdy słyszę o gladiatorze to od razu przedstawia mi się obraz umięśnionego, wysportowanego mężczyzny, który toczy zacięty bój z przeciwnikiem.

Kalosthenos – z greki znaczy: piekno i siła

Gdybyśmy mogli porównać ówczesnych gladiatorów do współczesnych ich odpowiedników to wskazałbym jednostki specjalne typu GROM. By dostać się do wymienionej jednostki trzeba przejść trzy etapy sprawdzianów. Jednym z nich jest sprawdzian fizyczny, w którym możemy zaliczyć ćwiczenia wykorzystywane w treningu kalisteniki: podciąganie (technika siłowa, bez tzw. „kippingu”), brzuszki, pompki czy skok w dal. Warto zaznaczyć, że wyniki wyższe niż podane jako minimum będą brane pod uwagę w pierwszej kolejności. 

Ghetto Workout Poland było odpowiedzialne za sędziowanie zawodów Mistrzostw Polski służb mundorowych.

Podsumowując trening kalisteniki jest aktywnością fizyczną, którą jesteśmy wykonać niemalże w każdych warunkach. Jedyne, co potrzebujemy to chęci, trochę wolnej przestrzeni oraz kreatywności. Mimo upływu tysięcy lat człowiek nadal wykorzystuje swoje ciało do jego doskonalenia – często nie potrzebując dodatkowego sprzętu zewnętrznego.